Marokańskie skarby: As-Sawira

Piękne wybrzeża oraz miejscowości wypoczynkowe stały się ważnymi atrakcjami, którymi przyciąga spragnionych słońca i wypoczynków turystów Maroko. Terenem, na którym można spędzić wspaniałe wczasy, jest rejon południowo-zachodniego wybrzeża. Tu, nad wodami Atlantyku, czeka na turystów dawna enklawa piratów i ważny port. To As-Sawira – miasto znane obecnie z pięknych budowli, wspaniałych wybrzeży oraz cieszących się wielkim uznaniem festiwali muzycznych. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się spędzić wczasy w tej części Maroka?

As-Sawira to nie tylko piękne plaże oraz miejsce wypoczynku, które stało się popularne wśród hipisów w latach 60. XX wieku. To również malownicza sceneria, w której ważną rolę odgrywają wyrastające z Atlantyku poszarpane skały. To również ciekawa historia, która rozpoczyna się w XVIII wieku. W tym czasie miasto zaczęło swą karierę, będąc początkowo przede wszystkim portem przeznaczonym dla gości z Europy. Handel złotem miał tu ogromne znaczenie, choć przedmiotami transakcji była tu i kość słoniowa, i niewolnicy. Dochody z tego biznesu sprawiły, że już w XIX wieku As-Sawira stała się jednym z najważniejszych miast w tej części kraju. Do dziś jest miastem ważnym i bogatym, choć źródłem dochodów przestał być handel. Szansą dla lokalnej gospodarki jest tu obecnie turystyka, która wraz z modą na egzotyczne wyprawy rozwija się coraz lepiej. Biura podróży coraz chętniej oferują swym klientom wczasy w rejonie tego miasta. Co mogą zyskać ci, którzy postanowią z takiej oferty skorzystać?

Skarby Gruzji: z wizytą w Suchumi

To miasto może zainteresować tych, którzy chcą wypocząć nad morzem. Jest też miejscem atrakcyjnym dla tych, którzy cenią sobie miasta z arabskim klimatem i tradycyjną zabudową. Wśród atrakcji, którym warto poświecić nieco więcej uwagi podczas wizyty w tym mieście, znajdują się wspaniałe wały obronne z pochodzącymi z Europy działami. Pamiątką przypominającą o tak licznej niegdyś w tym mieście społeczności jest z kolei najciekawsza placówka muzealna w tej części wybrzeża. To Muzeum Sidi Muhammada ibn Abdullaha, w której prezentowane są pamiątki związane z miejscowymi Żydami. Uwagę zwiedzających przyciągają tu ciekawe stroje, wspaniale prezentuje się również tutejsza kolekcja biżuterii. Wielu wrażeń może też dostarczyć spacer po historycznej dzielnicy miasta, na terenie której można dostrzec m. in. ciekawą wieżę zegarową. Jest ona jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, której z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej w czasie spacerów po tym niezwykłym nadmorskim ośrodku.